Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Jak wiemy, zawiera ona kofeinę, która ma właściwości pobudzające. Jak wielu ludzi na świecie, tak wiele opinii na temat tego napoju. Przeciwnicy kawy uważają ją za niezdrową natomiast zwolennicy, uważają, że kawa ma korzystne właściwości zdrowotne. Jak jest naprawdę?

Krótko mówiąc kawa palona sklada się z ponad 1000 związków bioaktywynch o możliwościach antynowotworowych, przeciwzapalnych. Oprócz tego kawa działa przeciwutleniająco.

Wg 201 metaanaliz badań obserwacyjnych oraz 17 metaanaliz badań interwencyjnych opublikowanych w BMJ spożycie kawy:
– ogranicza ryzyko rozwoju raka o 18 %,
– ogranicza śmiertelność u 17 % populacji,
– działa prewencyjnie w przypadku chorób metabolicznych, chorób wątroby,
– wykazuje działanie przeciw neurodegeneracyjne.

Naukowcy z Harvard Public School of Heart potwierdzili, że regularne picie kawy zmniejsza wystąpienie cukrzycy typu 2 o 11%.
Zawarta w kawie bomba przeciwutleniaczy zmiata wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Kofeina w kawie i niektórych produktach np. Cola zero – działa na centralny układ nerwowy, co sprzyja poprawie umiejętności skupienia uwagi i znacząco zmniejsza uczucie zmęczenia.

Wiele badań wykazało, że kofeina przyczynia się do opóźnienia zmęczenia, poprawy wytrzymałości mięśni oraz zwiększenia wydajności treningowej. Nie bez przyczyny jest ona często przez nas spożywana w celu dostarczenia dodatkowej porcji powera! W przypadku długotrwałego wysiłku spożycie kawy 15 minut przed sesją treningową wydaje się być optymalne, w przypadku krótkiego treningu ok. 45 min. 

(Lubisz kawę? Moi podopieczni kochają ją w swoich dietach! Zamów dietę redukcyjną)

Tabela zawartości kofeiny w produktach:

Produkt Porcja (ml) Zawartość kofeiny (mg)
Kawa parzona 150  80-135
Kawa z ekspresu 150  64-124
Kawa rozpuszczalna 150  40-108
Herbata parzona 150  9-33
Herbata parzona  150  20-50
Herbata zielona 150  15
Cola zero 330  46
Energy drink, Red Bull 250 80
Pepsi 330 38


Jak to zawsze bywa w spożyciu wszystkiego należy zachować umiar! Tak samo jest w przypadku kawy – nie 15 filiżanek dziennie. Jedna, trzy lub cztery kawki, dla smaku, dla pobudzenia, dla towarzystwa 🙂

Bezpieczne spożycie kofeiny to ok 300-400 mg dziennie dla przeciętnej osoby dorosłej. Dawkę śmiertelną kofeiny ustala się według przelicznika 150 mg kofeiny na 1 kg masy ciała, co dla dorosłego człowieka wynosi średnio aż 60-80 filiżanek kawy- chyba nikt tyle nie wypił na świecie i oczywiście nie zachęcam do tego! 🙂 

 

Bibliografia:
1. Poole R, Kennedy OJ, Roderick P, Fallowfield JA, Hayes PC, Parkes J. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes. BMJ. 2017;359:j5024.
2. Ding M, Bhupathiraju SN, Satija A, van Dam RM, Hu FB. Long-term coffee consumption and risk of cardiovascular disease: a systematic review and a dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. Circulation. 2014;129:643-659.
3. Ding M, Bhupathiraju SN, Chen M, van Dam RM, Hu FB. Caffeinated and decaffeinated coffee consumption and risk of type 2 diabetes: a systematic review and a dose-response meta-analysis. Diabetes Care. 2014;37:569-86.


Oliwer Galor - Trener Personalny Poznań

Pasjonat kulturystyki, czynny kulturysta, dietetyk. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego kierunek: Żywienie człowieka. Prowadzenie online, diety, treningi, porady!

Zobacz również: